четвер, 14 березня 2019 р.

Обов’язки бібліотеки щодо обслуговування користувачів


Бібліотека зобов’язується:

3.1. Інформувати учнів, учителів, батьків про всі види послуг, що їх надає бібліотека
3.2.Створювати умови для використання бібліотечного фонду, роботи в бібліотеці.
3.3. Забезпечувати безкоштовний і вільний доступ користувачів до бібліотечних фондів та безкоштовну видачу друкованої продукції в тимчасове користування.
3.4. Забезпечувати оперативне і якісне обслуговування користувачів з урахуванням їх запитів і потреб.
3.5. Надати в користування каталоги, картотеки, інші форми бібліотечної інформації.
3.6. Вивчати потреби користувачів в інформації.
Вести консультативну роботу, надавати необхідну допомогу щодо пошуку та підбору необхідних видань.
3.7. Вести усну інформаційну роботу, організовувати виставки літератури, бібліографічні огляди, дні інформації, літературні вечори. Надавати допомогу у проведенні школою свят.
3.8. Удосконалювати роботу з користувачами шляхом впровадження комп’ютерних технологій.
3.9. Систематично здійснювати контроль за своєчасним поверненням до бібліотеки літератури .
3.10. Кожного навчального року проводити перереєстрацію користувачів.
3.11. Забезпечувати збереження та раціональне використання бібліотечних фондів, створювати необхідні умови для збереження документів.
3.12. Проводити дрібний ремонт книжок та своєчасну палітурну роботу, залучати до неї бібліотечний актив.
3.13. Забезпечувати режим роботи згідно з потребами школи.

Відгуки читачів про прочитану книгу

Створення книги

Створення книги – довга, захоплююча історія. З давніх – давен люди шукали різні способи збереження знань і передачі їх наступним поколінням. Багато відкриттів зробили наші предки, щоб залучити до читання якомога більше людей.
Завдання, які повинні бути вирішені  під час читання.
1.Зрозуміти і засвоїти прочитаний матеріал.
2.Продумати прочитане.
3.Зробити з прочитаного потрібні виписки.
4.Усвідомити, чого нового навчила Вас книга.
Як працюють з довідковою літературою

Навіть найрозумніша людина в світі не може пам’ятати великі події сучасного та минулого, численні дати, цифри, факти. Доповнюють пам’ять людини книги, які все знають,словники, довідники, енциклопедії. Ці книги – друзі нашої пам’яті, вони дають відповідь на будь-яке питання. Як же ці книги побудовані? Як ними користуватися в роботі? Найпростіші з них :
1.Словники.В них зібрані слова,розташовані в алфавітному порядку. Найбільшим попитом користується орфографічний словник. Майже всі ми ним користуємося, коли не знаємо, як писати те чи інше слово. Коли ж Вас цікавитиме значення слова та історія його походження – користуйтеся «Тлумачним словником». Словник російського вченого і письменника В. Даля, де автор зібрав 200000 слів, особливо відомий. Кожне слово тут має пояснення і тлумачення. Цей словник надає велику допомогу при читанні російської дореволюційної літератури, пояснює слова, які нам сьогодні незрозумілі. Читаючи газети та журнали, ви часто зустрічаєтесь зі словами, які прийшли з інших мов народів світу – тут вам допоможе «Словник іншомовних слів». Кожен учень – повинен мати відповідні навички роботи зі словником. Уважно переглядайте передмову до словників,знайомтеся з умовними позначеннями. Нашим добрим помічником є:
2.Енциклопедії.Саме слово взяте з грецької мови і означає: «коло знань». В наш час енциклопедіями називають книги, в яких коротко викладено у певній системі дані про науку,техніку, культуру, природу, мистецтво та інші. У більшості матеріал в енциклопедіях розміщено алфавітному порядку. Винятком з цього є «Дитяча енциклопедія». В ній матеріал розташований по системі знань. В її створенні брали участь педагоги, письменники, художники. Кожний том присвячений окремій галузі знань. У кожному томі вміщуються таблиці й різні допоміжні покажчики: хронологічний, алфавітний,бібліографічний. Останній рекомендує найбільш цікаві книги з теми, якій присвячено даний том. Як же користуватися «Дитячою енциклопедією»? Насамперед, потрібно визначити, в якому том і знаходиться потрібний матеріал. Припустимо, що вас цікавить історія середніх віків. «Історія людського суспільства» знаходиться в 7-му томі, отже, необхідний матеріал ми знайдемо в 7-му томі. Є ще галузеві енциклопедії: географічна, хімічна,технічна... Вони також допоможуть вам у вивченні шкільної програми.

Довідкове бюро читача

Види робіт з позакласного читання:
1.Індивідуальні та колективні бесіди.
2.Анкетування.
3.Захистчитацьких формулярів.
4."Звіти"учнів про самостійне читання.
5.Ведення читацьких щоденників.
6.Складання ілюстрацій до прочитаних творів.
Прес – діалог з читачем

Тут книги розумні спокійно живуть
У тихій величній світлиці.
А двері широкі, відкриті ведуть
До знань золотої скарбниці.
Герої романів, легенд, повістей
У тиші говорять із нами.
В книжках – відкриття всіх великих людей,
Думки, що хвилюють віками.
Ведуть нас в незнане книжки,
Розрадять, коли нам нелегко.
Для нас зберігає їх довгі роки
Шкільна бібліотека!
Є тут і свої мешканці — звичайні книги. Вони живуть на своїх полицях, кожна на певному місці, й чекають читачів. Тихо в бібліотеці, мовчать книжки, про щось розмірковують. Але я знаю: як тільки візьмеш книжку в руки, відкриєш першу сторінку — і почне вона розповідати. Тихенько поведе у незнайомий, цікавий, дивовижний, чудовий світ, познайомить з прекрасними людьми, відповість на безліч питань. Але як же знайти потрібну книгу? Тут завжди на допомогу вам прийде шкільний бібліотекар – Оксана Федорівна
Інформаційна хвилина «Із книгою і словом поріднися»

Із книгою і словом поріднися,
Хай буде книга - твій насущний хліб
Тож зачерпни із неї і напийся
Снаги,що в серці залишає слід.
Книга…
Для одних – це скарб неоціненний, для інших-річ, як і тисячі речей в повсякденному світі, для третіх - данина. Шана і любов до книги починається з колиски, іде від батька і матері.
Сила книжки безмежна,без неї людина сліпа. Скільки написано чудових книжок, які допомагають учням вивчати шкільні науки, розповідають про героїв сучасного і минулого, про цікаві подорожі та відкриття.
Пропоную розглянути шлях книги від автора до читача

1. Автор
2.Видавництво
3.Редактор
4.Технічний редактор
5. Друкарня
6.Магазин або бібліотеки
7.Читач.
Оформлення читацьких формулярів

«ПРО ЩО РОЗКАЖЕ ТВІЙ ФОРМУЛЯР»

Формуляр – це документ, що підтверджує факт і дату видачі користувачеві документів та їх прийому бібліотекарем. Він розрахований на певний період часу. В міру заповнення формуляр доповнюється вкладкою, що дозволяє стежити за читанням користувачів протягом усього періоду їх навчання у школі.
Під час запису до бібліотеки заповнюється читацький формуляр. На його титульній сторінці зазначається його номер, клас, рік запису, домашня адреса та школа, анкетні дані заповнюються зі слів користувача.
Коли читач бере книгу, то бібліотекар у формулярі записує дату, автора і назву книги, яку користувач позичає. Користувач ставить підпис, що свідчить про те, що він отримав цю книгу в бібліотеці.
При повернені книги бібліотекар робить помітку про те, що книга повернулась у бібліотеку.
Якщо є зауваження до читача, то бібліотекар робить запис у графі «примітки бібліотекаря». У цій же графі підбиваються підсумки читання за рік.
Формуляри учнів розташовані за класами в порядку їх зростання, в абетковому порядку прізвищ.

Якщо користувач бібліотеки залишає школу, то він повинен повернути до бібліотеки всю видану йому літературу.

Поради шкільного бібліотекаря батькам

Моє звернення до батьків
Батьки найближчі до своїх дітей
Найпростіший спосіб виховати ваших дітей грамотними - навчити їх читати і показати, що це - приємна розвага.
Купуйте їм книги, які їм подобаються, дайте їм доступ до них, дозвольте їм прочитати їх.
Читайте вголос своїм дітям. Читайте їм про те, що їх радує.
Поради шкільного бібліотекаря батькам
Книжки для домашньої бібліотеки купують, як правило , дорослі.
Раджу – перш ніж придбати дитині книжку, перегляньте її самі.
Уважно прочитайте анотацію або звернення до читача, першу сторінку, зазирніть в середину і в кінець книжки. Такий перегляд допоможе відразу визначити , про що книжка, кому вона адресована, як оформлена, весела чи сумна, про давнину чи сучасні події, важко буде її читати вашій дитині чи ні.
Виховуючи в дитині читача, дбайте, щоб змалку в неї створювався читацький досвід.
Купляйте для власної бібліотеки казки, пригодницькі, науково – фантастичні твори, вірші, оповідання, байки.
Вибирайте дитині книжку відповідно до її віку, щоб син чи донька читали їх у тому віці , коли книжкові образи по дійовому впливають на формування дитячого характеру.
Шановні батьки!
Розділяйте з дітьми читацькі враження, формуйте в них стійку потребу в книзі.
Поповнюйте свої домашні бібліотеки.
Майже всі ви любите збирати книжки. Але не завжди знаєте, як це робити. Якою має бути ваша домашня бібліотека?
Коли ви були маленькими, у ваших бібліотеках з’явилися книжки, надруковані великими літерами, з яскравими ілюстраціями. Їх придбали для вас батьки. Тепер ви дорослі й зможете разом із батьками поповнювати свою домашню бібліотеку. В особистій бібліотеці корисно мати книжки різні за змістом: про Батьківщину, природу, техніку, мистецтво, спорт, художні книжки улюблених письменників, довідники, словники.
ДЛЯ ВАС, БАТЬКИ
Особливості дитячого читання:
·         діти повинні читати весь час. Книга, не прочитана в дитинстві, залишається непрочитаною назавжди;
·         тільки в дитячому віці відбувається повноцінне становлення читача;
·         читання в дитинстві є основною для становлення особистості,передумовою її прилучення до культури світу.
Новинка для батьків.
Відповідаючи своїй дитині на численні дитячі "Чому?", слід щоразу звертатися разом з нею до книги - тоді книга стане для дитини і другом, і джерелом інформації.
Ваша дитина самостійно прочитає першу книгу, після першого читання варто запитати, які почуття вона пережила після першого читання.
ДЯКУЮ! ХОЧЕТЬСЯ ПОДЯКУВАТИ БАТЬКАМ, ЯКІ РАЗОМ З ДІТЬМИ ПРИХОДЯТЬ У ШКІЛЬНУ БІБЛІОТЕКУ, ДОПОМАГАЮТЬ ВИБРАТИ КНИЖЕЧКУ СВОЇЙ ДИТИНІ. ЦЕ БАТЬКИ ПЕРШОКЛАСНИКІВ. НАБЕРІТЬСЯ ТЕРПІННЯ, ЩОБ НЕ ВІДІБРАТИ У ДИТИНИ БАЖАННЯ ЧИТАТИ. НЕХАЙ ЇЇ РАДУЄ КОЖНЕ ПРОЧИТАНЕ СЛОВО, НЕХАЙ ВОНА ПИШАЄТЬСЯ НАЙМЕНШОЮ ПЕРЕМОГОЮ У ПОДОЛАННІ ТРУДНОЩІВ.
Раджу подумати!!! Давайте розглянемо таку ситуацію:
Трохи прочитавши, Оля змучено говорить:
- Не хочу більше читати.
- Читай, кому сказала, - вимагає мати.
- Ну, мам, - вловлює її Оля.
- Кому сказала, читай!- кричить мама.
- Не кричи на мене, - грубить їй дочка.
- Ти з ким розмовляєш? Та я тобі...,- погрожує мама.
Як уникнути конфліктної ситуації?
У поводженні з дитиною памятайте народну мудрість:"Хто не візьме ласкою - не візьме і суворістю"
Читайте з дитиною кожного дня, обговорюйте прочитане, навчайте дітей правильної вимови. Знаходьте час і можливість для сімейного читання.
Дуже часто в шкільну бібліотеку приходять молоді батьки. Вони потребують літературу з питань сімейного виховання, спілкування з дітьми, керівництва читання вдома. Такої літератури у фонді бібліотеки мало, тому я розробляю різні поради батькам з того чи іншого питання.
ДЛЯ ВАС, БАТЬКИ
·         Особливості дитячого читання:
o    діти повинні читати весь час. Книга, не прочитана в дитинстві, залишається непрочитаною назавжди;
o    тільки в дитячому віці відбувається повноцінне становлення читача;
o    читання в дитинстві є основною для становлення особистості,передумовою її прилучення до культури світу.
Анкета
Коли у Вас виникло бажання привести дитину до бібліотеки?
Скільки їй було років, коли Ви з нею вперше прийшли до бібліотеки?
Це було:
·         Ваше бажання
·         бажання дитини
·         необхідність (завдання школи, дитячого садка або гуртка)
Для Вашої дитини візит до бібліотеки радісна подія?
Що допомагає Вам вибрати книги для дитини?
·         порада бібліотекаря
·         дитячі журнали та газети
·         пам'ять свого дитинства
·         знання можливостей і смаків своєї дитини
Що впливає на вибір Вашої дитини?
·         порада батьків
·         завдання школи
·         особистий інтерес
·         порада бібліотекаря
Назвіть улюблені книги Вашої дитини
Чи розповідає Вам дитина про прочитане?
Правила для батьків
Не навчайте того, з чим ви самі необізнані. Для правильного виховання дитини треба знати її вікові та індивідуальні особливості.
Не сприймайте дитину як свою власність, не ростіть її для себе. Ваша мета – виростити її для життя серед людей.
Довіряйте дитині. Пояснюйте, що вона робить краще, а не гірше. Залишайте за нею право на власні помилки, тоді дитина оволодіє вмінням їх самостійно виправляти.
Не ставтесь до дитини зневажливо. Дитина повинна бути впевнена в своїх силах, тоді з неї виросте відповідальна особистість.
Будьте терплячими. Ваша нетерплячість – ознака слабкості, демонстрація вашої невпевненості у собі.
Будьте послідовним у своїх вимогах, але пам’ятайте: твердість лінії у вихованні досягається не покаранням, а стабільністю обов’язкових для виконання правил, спокійним тоном спілкування, неквапливістю і послідовністю.
· Потурбуйтесь  про те, аби ваша дитина накопичувала досвід у спокійному темпі. Дозволяйте їй відпочивати від розпоряджень, наказів, зауважень. Нехай вона вчиться розпоряджатися собою.
Виключіть із своєї практики вислів: «Роби, якщо я наказав!» Замініть цю форму вимоги на іншу: «Зроби, тому що не зробити цього не можна, це принесе тобі користь»
Оцінюючи дитину, кажіть їй не тільки про те, чим ви особисто незадоволені, а й про те, що вас радує. Не порівнюйте її з сусідською дитиною, однокласниками, друзями. Порівнюйте, якою вона була вчора і якою є сьогодні.
Ніколи не кажіть, що вам ніколи виховувати свою дитину. Давайте вчитися виховувати наших дітей, пізнавати те, чого ми не знаємо, знайомитись з основами педагогіки, психології, якщо насправді любимо їх і бажаємо їм щастя.
Побажання
Батьки виховують дітей особистим прикладом.
Тому:
- вдома повинні бути власні книжки і у дорослих, і у дітей;
- збирайте не рідкісні книги, а потрібні, необхідні, цікаві Вам і вашим дітям.
Вдумайтеся у ці слова:"На землі існує три головні цінності, три чуда:
хліб, щоб народ завжди був здоровий і сильний;
жінка, щоб не обривалася нитка життя;
книга, щоб не обривався звязок  часів.
Було б надзвичайно добре, щоб одне із чудес - книга, зайняла у кожній родині чільне місце.


Роль батьків у вихованні дитячого читання.
Мама і тато – перші люди, що знайомлять малюка з книгою, друкованим словом. Як правильно це зробити? У якому віці почати? Які книги вибрати?.
Як викликати інтерес до читання?
Нині діти читають дедалі менше, віддаючи перевагу телевізору та комп’ютеру. А тим часом книжка – це розвага і задоволення, це гімнастика для інтелекту, це розвиток емоційної сфери і творчості, тож навчити дитину отримувати задоволення від «інтелектуальної розваги» - обов’язок батьків. То як прищепити малюку інтерес до читання?
Дітям слід читати від раннього дитинства – ще до 1 року. Читайте щодня, хоча б по 15-20 хвилин.
1.Перш ніж розпочати читати, приберіть довкола всі предмети, які могли б відволікати увагу малюка.

2. Якщо малюк втомився і починає відволікатися, зробіть паузу: обговоріть разом з дитиною персонажів щойно прочитаної книжки.
3.Не менш важливо самим батькам бути прикладом і вечорами читати книжки та журнали – і собі, і дітям. Адже малюк копіює поведінку мами й тата. Діти до 6-8 років більше люблять слухати, ніж читати. Це не означає, що діти лінуються читати самостійно. Просто слухове сприйняття до 8 років інтенсивно розвивається і потребує удосконалення.
4.Крім того, малюк отримує значно більше задоволення від спільного читання та переживання емоцій разом з мамою чи татом. Тому, навіть якщо малюк вже навчився читати, НЕ припиняйте читання вголос. Натомість батьки перестають читати дітям, а потім дратуються, що школярик не може переповісти прочитане, поділитися враженням від книги, не береже книги, не хоче читати.

5. Якщо ви хочете, щоб дитина не мала проблем у школі з усними відповідями та письмовими творами, розвивайте мовлення – обговорюйте прочитане з дитиною: запитуйте, чи сподобалось? Що саме? Попросіть розповісти про головного героя, головну подію; що герой зробив доброго, а що поганого? Обов’язково запитуйте, а як малюк повівся би на місці персонажа, тощо.
Не забувайте під час читання або після читання пояснювати незнайомі чи складні слова. Розвивайте пам’ять: запитуйте, як звали… якого кольору… як називається… тощо. Запропонуйте намалювати ілюстрацію до книги, портрети персонажів.
6.Забезпечте малюка гарними і відповідними його віку книжками і дитячими журналами. Критерії підбору літератури такі: для дошкільнят мають бути великі малюнки і досить великі букви, навіть якщо малюк ще не вміє читати; література має бути різноманітною: журнали, книжки, розмальовки; казки, вірші, комікси, загадки, пізнавальні книжки про навколишній світ, навчальні посібники та робочі зошити з читання, письма, математики тощо. Щодо останніх слід зазначити таке: читання фізіологічно пов’язане з умінням писати, тож часто діти починають писати в книгах. Не забороняйте їм, ліпше подбайте про розмальовки, робочі зошити та посібники для дошкільників з вправами на розвиток дрібної моторики.
























пʼятниця, 1 березня 2019 р.

Інтелектуальна гра-конкурс "Турнір книголюбів"

  1. Бібліотекар. Література - це мистецтво слова. Саме за допомогою слова ми маємо змогу без машин часу перенестися у будь-яку епоху, без літака за мить опинитися у будь-якій місцевості, пережити разом з героями книжок найрізноманітніші пригоди, відчувати радість і сум, піднесеність і розчарування, солодкий смак перемоги і гіркоту невдачі. І все це – завдяки майстерному добору слів. Здавалося б, звичайних слів, які ми використовуємо щодня, але водночас – чарівних, небуденних, магічних.

                          Слова, слова…Вони в собі всі різні:
                          Тривожні й тихі, радісні й сумні;
                          Є терпеливі, є жорстокі й грізні,
                          Лукаві й чесні, мудрі і смішні…
                                                                (М. Ткач)
                          Слова – як друзі, як сусіди,
                          Яких стрічаємо щодня.
                          І не страшні ніякі біди,
                          Якщо безгрішна слів рідня.
                          Слова – живі: їх ніжні душі
                          Від наших доторків болять,
                          Коло ми сліпо і бездушно
                          Їх беремося вимовлять.
                          Слова – святі. Це наші душі
                          І всіх до нас на цій землі…
                          Як у пустелі, спрага сушить
                          Без добрих, теплих, світлих слів.
                                                                (В. Бубир)
Вчитель. Саме тому література має таке велике значення для людини. І ніколи ні телебачення, ні Інтернет чи будь-які інші технічні досягнення людства не замінять книги. Тому знайомлячись з творами української, зарубіжної літератури, ми пропускаємо через свою душу почуття багатьох поколінь свого народу, перед нашими очима постає життя і наших пращурів і наших батьків, і наших сучасників. Ми відчуваємо єдність з ними а отже відчуваємо свою приналежність до рідного народу.
Бібліотекар. Сьогодні ми перевіримо, чи добре знайомі ви з літературою, її письменниками та поетами, їхніми творами, теорією літератури. І тому ми проводимо Турнір книголюбів. А оцінювати наше змагання ми запросили вельмишановне журі.

(Представлення членів журі)

Перший наш конкурс «Розминка»
За одну хвилину необхідно дати якнайбільше відповідей на запитання, які стосуються теорії літератури. Якщо ви не знаєте відповідь, швиденько кажіть «далі».

Запитання для І команди
1. Мистецтво слова. (Література)
2. Зупинка голосу під час читання. (Пауза)
3. Опис зовнішності персонажа. (Портрет)
4. Обрядові пісні, що виконуються на Різдво. (Колядки)
5. Розмова однієї особи. (Монолог)
6. Опис природи. (Пейзаж)
7. Ліричний твір покладений на музику. (Пісня)
8. Короткий влучний народний вислів повчального змісту. (Прислів’я)

Запитання для ІІ команди
1. Двоскладова стопа з наголосом на першому складі. (Хорей)
2. Алегоричний твір повчального характеру. (Байка)
3. Тонке приховане глузування, насмішка. (Іронія)
4.  Змальовування людей в образах тварин, рослин, предметів або явищ. (Алегорія)
5. Обрядові пісні що виконуються під Новий рік. (Щедрівки)
5. Оповідання про незвичайні, фантастичні події.(Казка)
6. Розмова двох осіб. (Діалог)
7. Художнє перебільшення. (Гіпербола)
8. Художнє означення. (Епітет)

І продовжуємо цей  конкурс «Розминка» 
Гравці по черзі відповідають на запитання за змістом українських народних казок

                                     І команда
1) Як звали півника в казці « Колосок»? ( Голосисте горлечко ) 
2) Кому з героїв у скрутну хвилину допомогло гусеня ? 
( Івасику-Телесику ) 
3) Чим пригощала Лисичка Журавля? (Молочною кашею) 
4) Кого зробив дід із соломи? (Бичка) 
5) Хто бігав наввипередки з їжаком? (Заєць ) 
6) Кого купив дід на базарі за три копи? ( Козу-Дерезу) 
7) Який казковий герой народився з горошини? (Котигорошко)


                                     І команда

1) Яка тварина прикинулася неживою серед дороги? (Лисичка) 
2) Хто викрав Івасика-Телесика? (Змія ) 
3) Хто прогнав Козу-Дерезу із зайчикової хатки? ( Рак) 
4) Як звати зеленого чоловічка з довгою бородою, який живе у пеньку? ( Ох) 
5) Назвіть улюблене взуття діда з казки Коза-Дереза? (Червоні чоботи) 
6) У якій казці битий небиту віз? ( Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат) 
7) Кого в казці «Рукавичка» називали іклан? (Кабана)


Бібліотекар. А зараз пропоную вам пригадати усну народну творчість, а саме  казки. У дівчини сталася неприємність. Малий братик вирвав із книжки кілька сторінок і розірвав їх на маленькі шматочки. Допоможіть дізнатися з яких казок вирвано сторінки.
Конкурс «Всезнайко»

1.та, ярмарок, й, поїхав, козу, на, собі, купив, дід. (Коза-дереза)
2.гори, за, лиска, крутії, мене, ліси, за, несе, кленові. (Кіт та півень)
3.смажений, по, я, засіку, на, я, метений, яйцях. (Колобок)
4.дам, бережка, й пити приплинь, я, приплинь, до, їсти. (Івасик - Телесик).

Бібліотекар. А зараз переходимо до наступного конкурсу. Потрібно за одну хвилину назвати якомога більше  прізвищ письменників та поетів за назвами, іменами, творами, персонажами, датами та інше.

Конкурс «Гонка за лідером»

І команда.
1. Який псевдонім був у матері Лесі Українки? (Олена Пчілка)
2. Хто вважається основоположником української літератури?  (Т.Шевченко)
3. Лариса Петрівна Косач-Квітка.        (Л. Українка)
4. «Федько - халамидник»  (В. Винниченко)
5. Кобзар (Т. Шевченко)
6. Слова, близькі за значенням ―― це … (синоніми).
7. Картина із зображенням краєвиду (пейзаж).
8. У якому році проголошено незалежність України? (1991)
9. Сьома нота  основного музичного ряду (сі)

ІІ команда.
1. Пісні, легенди, загадки одним словом (фольклор)
2. Автор слів гімну України. (Павло Чубинський)
3. 1814-1861     (Т. Шевченко)
4. Іван Якович  (І Франко)
5.  «Любіть Україну, як сонце, любіть…» (В. Сосюра)
6. Як називаються словники, в яких пояснюється написання слів? (орфографічні)
7. Хто за легендою є засновниками міста Києва? (Кий, Щек і Хорив)
8. Яка швидкість світла? (300 км/с)
9. Четверта планета від Сонця. (Марс)


Бібліотекар. Наступний наш конкурс називається «Морський бій». У цьому квадраті зашифрована назва оповідання В. Винниченка, а також ім’я головного героя. Вам дається одна хвилина на те, щоб знайти відповідь. Допоможуть такі координати:

2б;3в;2г;2д;3е;3ж;5з;1а;5в;1д;3в;9г;2д;5з;5в;8з;1і;3в;3е;10е;8з;10к.

Конкурс «Морський бій»


а
б
в
г
д
е
ж
з
і
к

1
п
к
з
ф
д
у
г
д
в
я

2
р
б
с
б
у
т
у
х
ц
ч

3
к
л
а
н
п
с
и
е
ь
и

4
а
б
в
г
д
г
є
ж
з
і

5
ї
й
о
к
л
м
н
н
о
п

6
р
с
т
у
ф
х
ц
ч
ш
щ

7
ь
ю
я
а
б
в
г
г
д
є

8
е
ж
з
и
і
ї
й
к
л
м

9
н
о
п
р
с
т
у
ф
х
ц

10
ч
ш
щ
ь
ю
ь
я
а
б
о

(«Бабусин подарунок», Васько)

Ведучий. Книголюбе! Зупинись!
                 На цю книгу подивись.
                 Скільки в небі є зірок,
                 Стільки мудрих тут думок!

Наступний конкурс ― імпровізація, який ми назвали «Рекламна пауза». Зараз кожна команда отримає по книжці, яку ви повинні прорекламувати так, щоб усім схотілося її прочитати. На підготовку вам дається 2  хвилини. Журі оцінює цей конкурс за  5-тибальною системою. (Командам роздають книги: «Словник іншомовних слів»  та «Кобзар» Т.Шевченка).

Ведучий  : а зараз настав час для конкурсу капітанів. Ми не сумніваємося, що ви обрали капітанами найрозумніших членів своїх команд. Тому й не будемо випробовувати їх розум. Цей конкурс ― на кмітливість. Тому й настанова моя вам буде трохи загадкова:
Коли вмієш ти читати,
                                                                           То її повинен знати,
                                                                            А коли її не знаєш,
То нічого не вгадаєш.
 Кожний капітан команди повинен буде правильно відповісти на 6 жартівливих запитань. Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.

Запитання до конкурсу:
І
1.     Яка героїня казки відмовила спочатку слизькому типові, потім рогатому, а потім багатому? (Дюймовочка)
2.     Який суперклей  використовував солом’яний бичок для відлову диких звірів? (смолу)
3.     Назвіть героя казки, який перевиховав двох ледарів. (Півник із казки «Колосок»)
4.     Героям якої казки довелося жити в умовах комунального помешкання? («Рукавичка»)
5.     Найкращі ліки від температури згідно книжки про Карлсона (варення)
6.     Які пазли складав Кай у палаці Снігової Королеви? (слово «Вічність»)
ІІ
1.     Який лісовий звір з відомої літературної казки  першим змінив свій імідж? (Фарбований лис)
2.     Якби герой цієї казки попив водиці з калюжки в наш час, він би перетворився на мутанта. Назвіть казку.(«Сестриця Оленка і братик Іванко»)
3.     Скільки тварин тягнуло ріпку?(3)
4.     Назвіть праобраз сучасного повітряного транспорту з російських народних казок (килим-літак)
5.     Якої червоної квіточки боялися всі звірі у казці «Мауглі»? (вогню)
6.     Вокально-інструментальний ансамбль - зоопарк із казки братів Грімм. («Бременські музиканти»)

(Оголошення результатів конкурсу)

Наступний конкурс «Зашифроване  прислів’я»Стрхчвлк,  БржнгБгбрж.
 (У страху  очі  великі, Береженого  Бог  береже).  Ключ  розгадки  дуже  простий: у  прислів’їв пропущені  голосні.

Конкурс  «Підбери  синонім »

Завдання  виконується  на  аркушах. Час – 3 хвилини.

Прикрашати  - … (оздоблювати,  квітчати, заквітчувати).

Гарний - …    (хороший, красний, славний, прегарний, прехороший, прекрасний, чудовий, чудесний, чарівний, гожий,  вродливий,  красивий).

Думати  - … (гадати,  міркувати, роздумувати).

Поважний - … (серйозний,  солідний, важний, статечний,  величний).

     Для  вболівальників. Правильна  відповідь – 1  бал  команді.
Загадки – жарти
1. Яке  місто   літає  над  головами ? (Орел)
2. З   якого   крана не  набереш  води?  (З  підйомного)
3. Яку річку  можна зрізати   ножем ? (Прут)
4. Яку  державу  влітку   можна носити  на  голові? (Панама)
5.Слово  пил -  це    мій  синонім,  а омонім -  у патроні. (Порох)
6. Що   спільного між неслухняним  хлопцем  і  порожнім  будинком? (І перший, і другий  пустують) .
Запитання:
1. Що швидко в книзі допоможе знайти оповідання? (Зміст)
2. Де починається життя книги? (В лісі)
3. В школі ти учень, учениця, а хто ти в бібліотеці? (Читач)
4. З чого починається книга? (З обкладинки)
5. Чого боїться книга? (Дощу, вогню, брудних рук)
6. На чому в бібліотеці зберігаються книги? (На стелажах)


Конкурс «Хто   швидше »
      Передати  одним   словом  значення фразеологічних  зворотів. Бал   отримує  команда,   яка   першою   дасть правильну відповідь.

     Кури   не  клюють – (багато ),  ведмідь   на  вухо  наступив – (глухий), запахло  смаленим – (небезпечно),  вітер  у голові – (легковажний), сім  п’ятниць  на тиждень – (непостійний), з  одного   маху – (миттю), скорчитися  в три  погибелі – (згорбитися), слізьми  вмиватися – (плакати), ставити  на  карту – (ризикувати), хоч  око  вийми – (темно),  як  в’юн – (верткий).

Конкурс  « Підбери   епітет »

    Для   учасників  команд по  черзі  називають образні означення до  слова «земля »,  виграє  той, хто  назве  останнім.
           Земля  - ( рідна,  близька,  дорога, багата, українська, щедра, квітуча,  пахуча, неозора,  свята. Плодюча, життєдайна,  запашна,  урожайна,  годувальниця,  тепла, весняна,  сонна,   чорна,  виснажена,  соковита ).

Ще один жартівливий конкурс «Старі казки про головне»

1. Казка про те, що гуртожитки і комуналки - далеко не найтісніші квартири
(«Теремок» або «Рукавичка»)
2. Казка про те, що якщо когось посадили, то витягти можна тільки всією бригадою
(«Ріпка»)
3. Казка про те, що для того, щоб стати козлом, варто лише раз напитися
(«Сестричка Альонушка та братчик Іванко»)
4. Казка про те, що якщо пхати носа куди не слід, то спочатку тобі заплатять, а потім скинуть з мосту
(«Буратіно»)
5. Казка про те, що якщо «відірватися» на хлопчика з зеленим ірокезом, то доведеться довго плакати -
(«Цибуліно»)
6. Казка про те, що успішна PR-кампанія може звичайну людину перетворити на «крутого» боса -
(«Кіт у чоботях»)
7. Казка про те, що тест на наявність королівської крові можна провести без медичної апаратури -
(«Принцеса на горошині»)
8. Веселий і спритний герой цього твору так звик перемагати, що втратив пильність і потрапив у біду на великій дорозі -
(«Колобок»)
Ведучий 2. Сподіваюся, що ви непогано знаєте народну мудрість. Завдання конкурсу - закінчити прислів’я.

«Народна мудрість каже»
1.  Книга вчить, як на світі…( жить)
2. Купиш хорошу книжку, придбаєш хорошого…(друга)
3.  Хто багато читає, той багато… (знає)
4.  Ученому – світ, а невченому – …(тьма)
5.  У кого рідна мова, у того й душа… (здорова)
6.  Дім без книги - обід без… (хліба)
7.  Книгу читай -… (розуму набирай) 
8.  Книга – джерело…(життя)
9. Золото добувають із землі, а знання – …(з книжок)
10. Знайко біжить, а незнайко … (лежить)

Бібліотекар.  Шановні учасники та вболівальники нашого турніру, допоки журі підбиває підсумки,  вашій увазі пропонується дуже цікавий та пізнавальний фільм «Як твориться книга»
(Перегляд фільму)

Бібліотекар.  Надаємо слово нашому вельмишановному журі.

(Оголошення результатів конкурсу та нагородження переможців)

Бібліотекар.  Закінчився наш турнір. Але хочеться пригадати слова видатного українського педагога: «Як музикант не може жити без того, щоб не брати до рук свого улюбленого інструмента, так мисляча людина не може жити без перечитування улюблених книжок». Тому хочеться побажати вам, любі друзі, читайте більше, обов’язково приходьте до бібліотеки, бо там ви знайдете багато цікавого та корисного.

 




















  1 грудня, п’ятниця   Всесвітній день боротьби зі СНІДом Згідно інформаційного бюлетеня ЮНЕЙДС за 2017 рік, глобальна статистика ВІЛ: з поч...